Opieka medyczna na wakacjach – o to warto zadbać!

Dużymi krokami zbliża się okres wakacyjny. Wiele rodzin planuje już wyjazdy nie tylko nad polskie morze lub w góry, lecz także poza granice kraju. Rodzice z chęcią zapisują też swoje dzieci na różnego rodzaju kolonie, podczas których często martwią się o zdrowie swoich pociech. Dlatego przed wyjazdem na urlop warto zadbać o wszystkie formalności i dopiąć sprawy związane z opieką zdrowotną na ostatni guzik. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Opieka medyczna na wakacjach w kraju

Rodzinny wyjazd w granicach kraju nie powinien przysparzać zbyt wielu zmartwień. Wszystkie osoby opłacające świadczenia są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia i obejmuje je podstawowa opieka medyczna na terenie całej Polski. Można z niej bez problemu skorzystać w najbliższym oddziale, w każdym nagłym wypadku. Pandemia koronawirusa przyczyniła się jednak to tego, że wielu specjalistów oferuje korzystanie z teleporady, przez co z pierwszy kontakt zazwyczaj odbywa się telefonicznie.

Podczas wyjazdu na kolonie lub inny wyjazd zorganizowany, opieka zdrowotna powinna być zagwarantowana przez organizatora. Opiekun wycieczki dzięki zgodzie opiekuna prawnego dziecka może udzielić niezbędnej pomocy medycznej na miejscu wypoczynku. Nie jest to jednak rozwiązanie, które usatysfakcjonuje każdego rodzica, dlatego wielu z nich decyduje się na dodatkowe pakiety zdrowotne oferowane przez kliniki w całej Polsce.

Nie da się ukryć, że prywatna opieka medyczna to dobra propozycja dla wszystkich osób wybierających się na wypoczynek. Pakiety w takich placówkach zapewniają pomoc medyczną wysokiej jakości w przyjaznym otoczeniu, a co najważniejsze, zazwyczaj bez konieczności oczekiwania na wizytę.

Wakacje za granicą a opieka medyczna

Przed wyjazdem na wakacje za granicę należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim o tym, że mimo iż w Polsce większość obostrzeń została już zniesiona, sytuacja ta może różnić się zależnie od kraju docelowego. W wielu państwach wciąż wymagane są szczepienia lub testy, które umożliwiają nie tylko wjazd na teren danego państwa, lecz także wejście do restauracji czy korzystanie z różnych rozrywek. Być może odpowiednio wcześniej przed wyjazdem będziesz musiał odwiedzić centrum medyczne, aby przyjąć dodatkową dawkę szczepienia lub wykonać test na obecność COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat możesz znaleźć w serwisie GOV.

Różnego rodzaju szczepienia mogą być też wymagane przed wyjazdem do krajów egzotycznych, szczególnie afrykańskich i azjatyckich. Kwestię te należy omówić z lekarzem rodzinnym, który zazwyczaj zajmuje się wypisywaniem skierowania.

Przed wyjazdem na wakacje za granicę, do krajów Unii Europejskiej, warto też zadbać o wyrobienie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Każda osoba ubezpieczona w Polsce może ją uzyskać bezpłatnie i od ręki w wyznaczonych punktach. Karta ta umożliwia korzystanie z pomocy medycznej w krajach UE w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, zazwyczaj bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.