Architektura renesansu – przykłady i główne cechy

Renesans opisuje epokę od około 1400 do 1600 n.e., kiedy sztuka i projektowanie architektoniczne powróciły do klasycznych idei starożytnej Grecji i Rzymu.

W dużej mierze był to ruch zainspirowany postępem w druku Jana Gutenberga w 1440 roku. Szersze rozpowszechnienie dzieł klasycznych, od starożytnego rzymskiego poety Wergiliusza po rzymskiego architekta Witruwiusza, spowodowało ponowne zainteresowanie klasykami i humanistycznym sposobem myślenia, który zerwał z długoletnimi średniowiecznymi pojęciami.

Co warto wiedzieć na temat architektury renesansu?

Ten wiek „przebudzenia” we Włoszech i północnej Europie stał się znany jako renesans, co oznacza narodzenie na nowo w języku francuskim. Renesans w historii Europy pozostawił po sobie epokę gotyku; był to nowy sposób patrzenia na świat po średniowieczu dla pisarzy, artystów i architektów. W Wielkiej Brytanii były to czasy Williama Szekspira, pisarza, który wydawał się być zainteresowany wszystkim; Sztuka, miłość, historia i tragedia. We Włoszech renesans rozkwitł z artystami o niezliczonych talentach.

Artyści w północnych Włoszech badali nowe idee przez wieki przed okresem, który nazywamy renesansem. Jednak lata 1400 i 1500 przyniosły eksplozję talentów i innowacji. Florencja we Włoszech jest często uważana za centrum wczesnego włoskiego renesansu. Na początku 1400 roku malarz i architekt Filippo Brunelleschi (1377-1446) zaprojektował wielką kopułę katedry we Florencji (ok. 1436), tak innowacyjną w projektowaniu. Brunelleschi odkrył również na nowo zasady perspektywy linearnej, które bardziej wyrafinowany Leon Battista Alberti (1404 do 1472) zbadał dalej i udokumentował. Alberti, jako pisarz, architekt, filozof i poeta, stał się znany jako prawdziwy człowiek renesansu o wielu umiejętnościach i zainteresowaniach. Mówi się, że jego projekt Palazzo Rucellai (ok. 1450) jest „prawdziwie oderwany od średniowiecznego stylu

Więcej o ciekawych stylach architektonicznych i popularnych budowlach zapierających dech w piersiach znajdziesz w portalu architektura24.pl.