Czy szczepienia przed podróżą to konieczność?

Dzięki szczepieniom można uniknąć zachorowania na niektóre choroby. Każdy, kto podróżuje za granicę, powinien odwiedzić swojego lekarza, aby dowiedzieć się, jakich szczepień potrzebuje. Nawet jeśli uważasz, że docelowe miejsce Twojej podróży jest bezpieczne, pamiętaj, że niektóre choroby wciąż się rozwijają, a w wielu państwach panują ich epidemie. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego szczepienia przed podróżą to konieczność!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o szczepieniach przed podróżą

Szczepienia na wyjazd pomogą Ci ochronić się przed poważnymi chorobami, na które możesz być narażony podczas swoich podróży. Ponieważ na pełne działanie szczepionki należy zazwyczaj czekać około 4 tygodni, najlepiej, żebyś odwiedził lekarza najpóźniej miesiąc przed planowaną podróżą.

Podczas wizyty powinieneś również porozmawiać z nim o:

  • celu swojej podróży,
  • tym, jakie szczepienia są wymagane w kraju, do którego się wybierasz (np. nie wjedziesz do krajów Arabii Saudyjskiej bez szczepienia przeciwko meningokokom),
  • ewentualnej ciąży,
  • tym, ile mniej więcej będzie trwała Twoja podróż oraz czym się będziesz na miejscu zajmował. Jeśli wyjeżdżasz w celach zarobkowych, to wykonywane prace mogą wymagać dodatkowych szczepień.

Przed wyjazdem upewnij się też, że wszystkie Twoje szczepienia są zawarte w dokumentacji medycznej.

Jakie szczepienia mogą być wymagane przed podróżą?

To, jakich szczepień będziesz potrzebować, w głównej mierze zależy od celu Twojej wizyty. Niektóre kraje wymagają dowodu zaszczepienia na niektóre choroby, takie jak np. żółta febra czy polio. Powinieneś upewnić się, że miałeś wykonane wszystkie rutynowe szczepionki, takie jak np. odra, świnka różyczka, błonica, tężec i polio. W przypadku polio lekarz może zalecić dawkę przypominającą jeśli wybierasz się do Pakistanu lub Nigerii, ponieważ na tych terenach nadal istnieje duże ryzyko zachorowania.

Wybierając się do Afryki lub Ameryki Południowej, warto zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu. Twój lekarz może również zalecić Ci rzadsze szczepionki podróżne. Należą do nich m.in wścieklizna, japońskie zapalenie mózgu typu B i kleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli nie jesteś pewien, jakie szczepienia powinieneś wykonać, zgłoś się do https://polmed.pl/szczepienia/, uzyskasz tutaj niezbędne informacje dotyczące nie tylko szczepień, ale również opieki medycznej.

Dlaczego szczepienia przed wyjazdem są ważne?

Szczepienia nie tylko ochronią Ciebie przed chorobą, ale także innych przed ewentualnym zarażeniem się od Ciebie. Wszystkim wymienionym powyżej chorobom można łatwo zapobiec właśnie dzięki skorzystaniu z dedykowanej szczepionki. Ukłucie i kilka dni słabszego samopoczucia to mała cena za ochronę przed groźnymi wirusami. Mogą spowodować szkody w organizmie rzutujące na całe życie, a w niektórych przypadkach mogą nawet być przyczyną śmierci. Dlatego ważne jest, aby chronić się bez względu na wszystko.

Pamiętaj! Szczepienia są bezpiecznym i skutecznym sposobem na to, byś nie przywiózł z podróży czegoś więcej niż miłych wspomnień i pamiątek.