Poznaj polskie szlaki górskie, które pokonacie całą rodziną

Górskie wycieczki to możliwość wypoczęcia, a także podziwiania pięknych widoków. Co istotne, nawet jeśli masz małe dzieci, nie musisz rezygnować z wakacji w górach z dziećmi! Jakie górskie szlaki są przyjazne rodzinom?

Jak transportować małe dziecko?

Wyprawa w góry z dzieckiem wymaga nieco lepszej organizacji, jednak nie jest niemożliwa do przeprowadzenia. Wystarczy zakupić chustę dla niemowlęcia lub – dla nieco starszego dziecka – specjalne nosidełko turystyczne. Trudno bowiem liczyć, że Twoja pociecha samodzielnie wespnie są nawet na niewielką górę w wieku kilku lat.

Możliwości w zakresie przenoszenia dzieci są duże. Może to robić zarówno mama, jak i tata, a nowoczesne chusty i nosidła nie obciążają zanadto pleców, dzięki czemu – pomimo dodatkowej masy – nie musisz martwić się bólem pleców na szlaku.

Morskie Oko – klasycznie, wygodnie

Jedną z najlepszych tras na pierwszą próbę wycieczki górskiej z dziećmi jest Morskie Oko. Choć trasa jest zdecydowanie za długa dla małych nóżek, jest także prosta i wygodna, co sprawia że kilkuletnie szkraby będą w stanie samodzielnie podążać szlakiem. Te nieco mniejsze będą wygodnie obserwować trasę z nosidła, a Ty – jako rodzic – przekonasz się, czy noszenie dziecka jest dla Ciebie wygodną opcją.

Beskid Sądecki – prosty szlak na Koziarz

Szlak na Koziarz liczy około 4 kilometrów, co oznacza że z trasą tą poradzą sobie również nieco starsze maluchy. Szlak jest dość przyjemny, w pobliżu znajduje się parking, a widoki ze szczytu są naprawdę niezapomniane.

Wodospad Szklarki w Karkonoszach

Wodospad Szklarki jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej efektownych atrakcji całych Karkonoszy. Jest on drugim co do wysokości wodospadem w tym paśmie górskim, jednak z uwagi na łatwiejszą trasę, jest lepszym wyborem na wakacje w górach z dziećmi od najwyższego Wodospadu Kamieńczyka. Do tej atrakcji można dotrzeć wprost ze Szklarskiej Poręby, kierując się szlakiem czarnym. Dzieciom z pewnością przypadnie do gustu widok spadającej z góry wody, a dla najmłodszych szum wodospadu może okazać się doskonałą kołysanką!

Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Aby tam dotrzeć, trzeba pokonać kilkaset schodów, a co za tym idzie – trasa ta sprawdzi się, jeśli Twoja pociecha potrafi już dość sprawnie wspinać się na większe wysokości. Jeżeli masz młodsze dziecko, które będzie wymagało wniesienia – zastanów się, czy dasz radę pokonać trasę.

Połonina Wetlińska w Bieszczadach

Na Połoninę Wetlińską wchodzi się tzw. Końską Drogą, a po drodze mija się schronisko, które przyjęło uroczą nazwę: Chatkę Puchatka. Można tam zatrzymać się z dziećmi by wypoczęły. Maluchom, które znają już przygody misia o bardzo małym rozumku z pewnością spodoba się wypoczynek w jego domu! Cały szlak charakteryzuje się średnią długością (z Brzegów Górnych trzeba przejść około 14km), jednak trasa jest dość łatwa i nieco starsze dzieci z pewnością sobie z nią poradzą.

Wakacje w górach z dziećmi mogą być prawdziwą przyjemnością. Dodatkową zaletą – obok przyjemnie spędzonego czasu – jest także możliwość zaszczepienia prawdziwej miłości do górskich wypraw także u najmłodszych!