Bułgaria – doskonały pomysł na spędzenie letniego urlopu

Jeszcze co prawda zima w pełni, a do jej kalendarzowego końca prawie dwa miesiące, ale z pewnością już teraz niejedna rodzina zaczyna się zastanawiać, gdzie spędzić tegoroczny letni urlop.

Są zwolennicy odpoczynku w Polsce i słusznie, gdyż nasz kraj ma bardzo bogatą ofertę, mamy i morze i jeziora, a także góry. Są jednak przeciwnicy tego rozwiązania, którzy argumentują to dosyć kapryśną aurą, jaka czasem panuje latem w naszym kraju.

I trudno im nie przyznać racji, ponieważ letnia kanikuła nad polskim morzem, w czasie której panują niskie temperatury jak na miesiące letnie i stale pada deszcz, nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego, aby mieć pewność że będziemy się wygrzewać w słońcu warto wybrać się za granicę, a bardzo popularnym kierunkiem już od długich lat dla Polaków i nie tylko jest Bułgaria.

Dlaczego Bułgaria to świetne miejsce na spędzenie letniego urlopu?

Są tego przynajmniej trzy powody, tak więc jest w tym kraju:

  • tanio – ceny nie odbiegają za bardzo od tych w Polsce, a na przykład w restauracji można zjeść taniej, niż choćby w polskich nadmorskich kurortach,
  • ciepło – jest to dla dużej części osób przeważający argument za spędzeniem letniego urlopu w powyższym kraju,
  • swojsko – plaże są ładnie i piaszczyste, czyli takie jak nasze, poza tym nie brak elementów znanych z Polski, choćby dmuchanych zamków i stoisk z akcesoriami chińskiej produkcji.

Tak więc wybierając się w ten rejon Europy, odpowiedzmy sobie na poniższe pytanie:

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii?

W tym bałkańskim kraju urzędowym językiem jest bułgarski, w odbiorze nieco podobny do rosyjskiego, ale podobieństwo kończy się na wspólnym alfabecie, a mianowicie cyrylicy. Redaktorzy serwisu https://www.hoteleonline.pl/ dodaje, że w Bułgarii porozumiemy się bez problemu w języku niemieckim, dobrze jest też znać rosyjski, z dogadaniem się po angielsku może być problem.

Dominującą religią jest prawosławie i z tego powodu większość budynków sakralnych to cerkwie. Aby przybyć do tego państwa nie potrzebujemy paszportu, gdyż Bułgaria należy od 2007 roku do Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy zdarzy nam się nieszczęście, w wyniku na przykład wypadku i musimy skorzystać z pomocy tamtejszej służby zdrowia, możemy bez problemu skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, w skrócie EKUZ.

Poza tym trzeba wiedzieć, iż Bułgaria to nie tylko plaże, od dawien dawna jest ona czołowym producentem wina – warto więc odwiedzić jedną z tamtejszych winnic i skosztować tego trunku.