Ferie na Dolnym Śląsku 2023 – poznaj listę atrakcji, do których dojedziesz pociągiem

Ferie zimowe to idealny czas na zwiedzanie muzeów, zamków i centrów rozrywki. Jeśli nie masz pomysłu na to, które miejsca odwiedzić na Dolnym Śląsku, a planujesz podróż z dziećmi, sprawdźcie listę rekomendowanych przez nas miejsc, do których dojedziecie pociągiem. 

Ferie na Dolnym Śląsku 2023 – Wrocław Główny, zabytkowe okolice centrum

Na początek zwiedzenia proponujemy Wrocław. Kup bilet pkp i dojedź do stacji Wrocław Główny. Do Wrocławia dojeżdżają również pociągi klasy premium, bilety Pendolino można kupić przez serwis online EuroPodróże.pl. Gdy wyjdziesz z dworca, kieruj się w stronę Rynku Głównego (na północny-wschód). Idąc ul. Piłsudskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Świdnicką, trafisz na Pomnik Anonimowego Przechodnia — czyli czternaście postaci ludzkich odlanych z brązu. Pomnik jest charakterystyczny dla Wrocławia, podobnie jak setki krasnali, które możesz dostrzec, spacerując po mieście. 

Gdy dojdziesz do rynku, Twoje oczy przykuje Stary Ratusz w stylu gotyckim. Ciekawostką jest, że jest to najstarszy budynek tego typu w Polsce. Sam rynek wyróżnia się wielkością, stanowiąc trzeci pod względem powierzchni w kraju. Pierwsze dwa miejsca zajmują Rynek Główny w Krakowie i rynek Olecki, by odwiedzić te miasta, również możesz kupić bilet na pociąg i zwiedzać. We Wrocławiu zwróć także uwagę na rzędy kolorowych kamienic i charakterystyczną fontannę “Zdrój” oraz zabytkowy pręgierz, przy którym niegdyś karano krnąbrnych mieszczan za liczne przewiny. 

Panoramę Wrocławia można zobaczyć m.in. z gotyckiej wieży bazyliki św. Elżbiety, skąd rozpościera się piękny widok na wrocławski rynek i okolice (Ostrów Tumski, Halę Stulecia), a przy dobrych warunkach pogodowych nawet Śnieżkę. Stare zabytki na pewno są warte uwagi, ale to nie wszystko, co można zobaczyć w stolicy województwa dolnośląskiego. Ferie zimowe we Wrocławiu — atrakcje dla dzieci oczarowują. Na początek dla dzieci proponujemy Zoo we Wrocławiu i Afrykarium, które otwarte jest cały rok. W Afrykarium znajduje się ponad 350 gatunków zwierząt, które zachwycą nie jedno dziecko, a również osoby dorosłe. 

Gdzie zabrać dzieci na ferie zimowe 2023? We Wrocławiu warto zajrzeć jeszcze do Kolejkowa z makietą Dolnego Śląska lub do Muzeum Motoryzacji. Ciekawych eksponatów tam nie brakuje. Do Wrocławia dojeżdżają pociągi pkp — kup bilety Intercity online w serwisie EuroPodróże.pl. 

Ferie zimowe 2023 pociągiem — odwiedź Wałbrzych — Tajemnica Złotego Pociągu, Zamek Książ 

Kolejną propozycją idealną na zwiedzanie w ferie zimowe z dziećmi jest  tajemnicze miasto Dolnego Śląska — Wałbrzych. Sprawdź rozkład jazdy pociągów i odkrywaj. Starsze dzieci (młodzież) może zaciekawić przewijająca się od kilku lat historia Wałbrzycha — jako domniemanego miejsca, w którym znajduje się Złoty Pociąg. To w nim Niemcy mieli ukryć zrabowane podczas II wojny światowej skarby. Ile jest prawdy w lokalnych legendach? Nie wiadomo. Polecamy zapytać mieszkańców, skąd takie pogłoski. Do Wałbrzycha Głównego dojeżdżają różne pociągi, bilety tlk możesz kupić w serwisie EuroPodróże.pl. 

Będąc w Wałbrzychu, warto zwiedzić Zamek Książ na podmiejskim Podgórzu. To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce (zaraz po Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Oprócz tradycyjnego zwiedzania zamku kompleks w Książku oferuje grę poświęconą postaci Księżnej Daisy. Kobieta, która poślubiła niemieckiego magnata przemysłowego Jana Henryka XV Hochberga i była Panią zamku, stała się żywym symbolem historii Górnego i Dolnego Śląska. W roku 2023 planowanych jest więcej atrakcji związanych z tą tajemniczą postacią.  ogłoszono go Rokiem Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie.

Pod zamkiem znajdują się tajemnicze korytarze, które być może miały łączyć go z tunelami w Górach Sowich. Oprócz samego zamku ciekawą atrakcją na dzieci może być Palmiarnia. Młodzi miłośnicy natury mogą podziwiać ponad 250 gatunków roślin pochodzących z całego świata czy akwaria z tropikalnymi rybami. W Palmiarni można się również zrelaksować w specjalnie przygotowanych do tego miejscach. 

Bilet pkp na ferie zimowe 2023 — połączenie pkp Wałbrzych-Kłodzko

Jak jeszcze zwiedzać Dolny Śląsk z dziećmi i gdzie się wybrać? Z Wałbrzycha można pojechać do Kłodzka. Miasto położone jest w północno-wchodniej części Doliny Kłodzkiej. Jak dojechać do perły Dolnego Śląska? Rozkład jazdy pkp dostępny jest na stronie EuroPodróże.pl. Jednym z miejsc, na które warto zwrócić uwagę, jest gotycki most nad Młynówką (nazywany również “mostem Wita Stwosza”) łączący wyspę Piasek z rynkiem i Twierdzą Kłodzką. 

Wspomniany zabytek składa się z Twierdzy Głównej i fortu pomocniczego Owczej Góry. Cały kompleks jest pełen tajemnic, a zwiedzający z pewnością nie będą się nudzić, odkrywając kolejne sekrety. Górne partie twierdzy pozwalają zobaczyć panoramę miasta, a w niskich znajdują się tunele. 

Znasz już atrakcje dla dzieci, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku, kup bilet pkp na EuroPodróże.pl i zaplanuj wyjazd na ferie z dziećmi.