Ciekawe fakty o Pieninach – o tym mogłeś nie wiedzieć!

Pieniny są pasmem górskim w łańcuchu Karpat na południu Polski. Są jednymi z piękniejszych gór wapiennych.

To tam każdego dnia odbywają się spływy kajakowe. Co jeszcze można ciekawego powiedzieć na temat tych gór?

Pieniny – ciekawostki geologiczne i turystyczne

Dawniej góry nazywano Pioninami, nazwa przekształciła się w czasie. Początkowo jednak nawiązywała do pionowych skał, które można zobaczyć w paśmie górskim. Popularne Trzy Korony dawniej nazywano po prostu Koroną, co było bardziej adekwatną nazwą. Nie można bowiem znaleźć uzasadnienia dla takiej nazwy w przypadku pięciu szczytów. Jednak można tam podziwiać ruiny zamku wybudowanego przez Bolesława Wstydliwego.

Przez Pieniny przepływa Dunajec, na którym każdego dnia są organizowane spływy na łodziach flisackich, które mylnie są nazywane tratwami. Na terenie gór – a konkretnie parku narodowego – znaleziono ślady życia człowieka neandertalskiego pochodzące sprzed 50 tys. lat p.n.e. Sam Pieniński Park Narodowy powstał dopiero w 1955 roku. Tutaj przeczytasz więcej o Pienińskim Parku Narodowym.

Legendy o Pieninach

Jedna z legend mówi o bracie Cyprianie. Rzekomo miał pochodzić z Czerwonego Klasztoru, który zamieszkiwał w XVIII w. Według opowieści wybudował latającą maszynę, którą umieścił na Trzech Koronach i stamtąd przeleciał aż do Tatr.

Inna historia nawiązuje do groty Aksamitówki, w której podobno spoczywa wciąż zbój Aksamit. Posiada ona ukryte wejście, dzięki czemu stawała się schronieniem dla miejscowych w razie zagrożenia.

Inne ciekawostki o Pieninach

Nie każdy zdaje sobie sprawę, skąd wzięły się muszelki na kapeluszach górami. Dawniej górale spływali Dunajcem aż do Bałtyku. Każda taka wyprawa kończyła się przywiezieniem jednej muszelki jako symbolu zaliczenia i ukończenia niebezpieczniej przeprawy.

Uzdrowisko Szczawnica jest popularne nie tylko dziś. Odwiedził je choćby pisarz Henryk Sienkiewicz.