Największe muzea sztuki w Europie

Muzea i ich kolekcje są często chlubą miast i miejscem, które odwiedzają nie tylko miłośnicy sztuki czy historii, ale również osoby, dla których kulturalne dziedzictwo nie jest obojętne. W Europie znajduje się kilka muzeów, które posiadają najważniejsze kolekcje sztuki, a odwiedzenie ich pozwala na poznanie większości sztuki powstałej na starym kontynencie. 

Luwr 

Jedno z największych muzeów Europy to oczywiście Luwr, znajdujący się w Paryżu, w dawnym pałacu królewskim. To tu możemy obejrzeć Mona Lisę Leonarda Da Vinci oraz dziesiątki tysięcy innych eksponatów od sztuki starożytnej aż do współczesnej. 

National Gallery 

Londyńskie muzeum posiada ogromną kolekcję najważniejszych dzieł malarskich od XIII do XX w. W jego zbiorach znajdują się również dzieła impresjonistów oraz Vincenta van Ghoga m.in. jego słynny obraz Słoneczniki.

Muzeum Prado 

Muzeum znajduje się w Madrycie, a w jego zbiorach możemy oglądać najważniejsze dzieła na przestrzeni wieków. Najcenniejsze w kolekcji są dzieła malarskie Goyi, Rubensa, Tycjana czy Boscha oraz olbrzymia kolekcja rzeźb z różnych epok.

Muzea watykańskie 

Muzeum zlokalizowane Watykanie to zbiór powstały z kolekcji, która przez lata była zbierana przez papieży. Zbiory zostały udostępnione zwiedzającym pod koniec XVIII w. Muzeum to ogromny zbiór malarstwa, rzeźb i przedmiotów użytkowych wykonanych przez największych twórców swoich czasów. 

Ermitaż 

Muzeum znajduje się w Pałacu Zimowym w St. Petersburgu. Wzniesione przez Carycę Katarzynę jest jednym z najważniejszych  galerii sztuki na świecie. Znajduje się tu kolekcja malarstw europejskiego m.in. Działa Tycjana, Rembrandta, Moneta Picassa czy Matissa.

Galeria Uffizi 

Florencja galeria sztuki to przede wszystkim wielka kolekcja sztuki florenckiej ze wspaniałymi pracami Botticellego oraz innych mistrzów epoki renesansu. Jest to również jedno z najstarszych muzeów w Europie.

To tylko niektóre z najważniejszych miejsc, w których zostały zgromadzone najważniejsze dzieła sztuki europejskiej. Są to ogromne kompleksy, które trudno zwiedzić w ciągu jednego dnia, ale podczas naszych podróży warto zatrzymać się w którymś z nich, żeby lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.