Umbria – Zielone Serce Italii

Włochy to kraj różnorodny, pełen niezwykłych regionów. Kolebka europejskiej cywilizacja, miejsce narodzin sztuki, miejsce idealne na wypoczynek i odkrywanie wspaniałej przyrody. Osoby, które lubią poznać kraj od podszewki i zwiedzić więcej niż tylko najsłynniejsze turystyczne miejsca, może spodobać się niewielki region, pełen historii i wspaniałych krajobrazów. Jeżeli jesteś jedna z tych osób, Umbria jest idealnym miejscem dla Ciebie.

Umbria to region położony w środkowych Włoszech. Graniczy z Toskanią, Marche i Lacjum. Nazywana jest również zieloną częścią Włoch, ze względu na liczne łąki, lasy i winnice, zajmujące znaczną części jej obszaru. Wzgórza i malownicze doliny, które znajdują się na całej jej szerokości, sprawiają, że trudno nie zakochać się w tutejszej przyrodzie, kwieciste łąki i gaje były niegdyś miejscem dla pustelników i mistyków, to właśnie tu znajduje się Asyż, miejsce, w którym narodziła się św. Franciszek, a region pełen jest pustelni, które przypominają o działalności włoskiego zakonnika. 

Stolicą regionu jest Perugia, która pełna jest zabytków architektury oraz dzieł sztuki. W regionie znajduje się również wiele  miast i miasteczek wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się  nich zabytki architektoniczne z gotyku, renesansu i baroku. Region dba o promocję lokalnej kultury, dlatego często natrafimy na historyczne inscenizacje, koncerty lub festiwale teatralne odbywające się wśród zabytków. 

Kolejnym atutem Umbrii jest jej kuchnia. Region słynie z produkcji win i oliwy.  Niemal na każdym kroku możemy skosztować tu lokalnych specjałów, które produkowane są ze świeżych, regionalnych produktów. Podczas zbiorów i żniw organizowane są festiwale, na których miejscu spotykają się, aby świętować i biesiadować. 

Chociaż Umbria nie jest położona nad morzem Plażowanie i kąpieliska znajdują się nad jej największym akwenem, nad Jeziorem Trazymeńskim. To wspaniałe miejsce położone jest pośród gór, a znajdujące się nad nim miasteczka mają wręcz nadmorski charakter.