Słowacja to południowy sąsiad Polski. Kraj, którego współczesne istnienie sięga 1993 roku, ma około pięciu i pół miliona mieszkańców i obejmuje około pięćdziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych. Najwyższym szczytem na Słowacji jest słynny Szczyt Gerlach – Gerlachovský štít (2655 m n.p.m.), sąsiednie kraje, oprócz Polski to Ukraina, Węgry, Austria i Czechy.
Co warto polecić turystom?
Turystom warto polecić w pierwszej kolejności odwiedzenie najważniejszych lokalizacji – Bratysławy i Koszyc, Bańskiej Bystrzycy, Żyliny lub Trnawy lub miasta Snina, w regionie Preszowa. Pół milionowa Bratysława oferuje zabytki architektury, takie jak Zamek Bratysławski (który góruje nad Dunajem od IX wieku i przeszedł szereg renowacji), Pałac Grasalkovič, który jest siedzibą prezydenta oraz Bramę Michała, która jest częścią fortyfikacji miejskich. Prawdopodobnie najbardziej znanym budynkiem kościelnym jest katedra św. Marcina, gdzie królowie węgierscy zostali koronowani między XVI a XIX wiekiem. Zainteresowani historią powinni odwiedzić zamek Devín, a raczej jego ruiny, które były ważną częścią Imperium Wielkomorawskiego.
Pozostałe ciekawe miejscowości i atrakcje
Warto odwiedzić również Koszyce, które obecnie liczą około ćwierć miliona mieszkańców. Stolica wschodniosłowackiego wina, to także miejsce narodzin piosenkarza Waldemara Matuški, a także miasto, w którym odnajdziemy wiele różnorodnych, historycznych budowli. Na przykład gotycką katedrę św. Elżbiety, która jest najczęściej odwiedzanym budynkiem tego typu na Słowacji. Koszyce były Europejską Stolicą Kultury 2013, więc na pewno nie można się tam nudzić… Miłośnicy pop-art’u mogą wybrać się na małą wycieczkę do Miková, skąd pochodzą rodzice Andy’ego Warhola, amerykańskiego artysty plastyka. Jednak najważniejszym historycznie miastem jest liczące osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców Nitra, w której mieszkał książę Pribina (pierwszy władca Słowaków i prekursor chrześcijaństwa). Najważniejszym lokalnym zabytkiem jest Zamek Nitrzański, pochodzący z XI wieku i kilkakrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków.
Na liście UNESCO znajduje się m.in. słynny Zamek Spiski, któremu udało się oprzeć najazdowi wytrwałych Tatarów w połowie XIII wieku. Jest to jeden z największych zamków w Europie Środkowej, ale niestety spłonął w XVIII wieku i dziś niewiele przetrwało z jego dawnej świetności. Godzi się również wspomnieć o Zamku Orawskim na Ziemi Żylińskiej, który pochodzi z XIII wieku i pierwotnie służył m.in. słynnemu szlachcicowi Matusowi Cakowi. Dobrym pomysłem jest również podróż do jednego z najbardziej wysuniętych na wschód miast na Słowacji – Snina. Znajdziemy tu na przykład miejscowy kościół z 1781 roku, pierwsza pisemna wzmianka o tym dwudziestotysięcznym mieście pochodzi z połowy XIV wieku.
Nie tylko atrakcje, ale również i krajobrazy
Nie zapominajmy, że Słowacja obfituje w bardzo piękne krajobrazy przyrodnicze – Krywań lub Malá i Wielka Fatra są zdecydowanie warte odwiedzenia. Na koniec godzi się wspomnieć kilka znanych osobistości z historii i współczesnych dziejów Słowacji, takich jak słowacki pisarz, działacz narodowy i językoznawca Ludovít Štúr; polityk Rastislav Štefánik; pisarz Samo Chalupka; filozof, lekarz, polityk Jan Jesenský (Jessenius); tenisista Miloslav Mečíř, czy hokeista Miroslav Šatan.
Źródło: https://www.wyskocz.pl/