Weekend w Gdańsku

Gdańsk to jedno z najważniejszych miast w Polsce. Znajdująca się nad morzem aglomeracja trójmiejska  jest jednym z najczęstszych kierunków turystycznych polaków. Z tego powodu w mieście znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia i odwiedzenia. Które z nich wybrać w czasie weekendowego pobytu w Gdańsku? 

Stare Miasto i Kościół Mariacki 

Gdańska Starówka to zabytkowa część miasta znajdująca się przy części martwej Wisły — Motławie. Znajdują się tu zabytkowe kamienice, słynny Żuraw oraz największy zabytek Gdańska Kościół Mariacki. Miejsce pełne jest również klimatycznych kawiarni i przyjemnych restauracji. 

Stocznia Gdańska i ECTS 

W niedalekiej odległości od Starego Miasta znajduje się Stocznia Gdańska, pełna dźwigów stoczniowych i starych magazynów. Miejsce, w którym narodziła się Solidarność, zostało uhonorowane powstałym w pobliżu Europejskim Centrum Solidarności, które jest kreatywną przestrzenią miejską, muzeum i miejscem, gdzie organizowane są liczne pokazy i wystawy.

Park Oliwski 

W malowniczej i spokojnej dzielnicy Gdańsk Oliwa znajduje się najsłynniejszy ogród miejski w Gdańsku — Park Oliwski. Jest to zielona przestrzeń, w której znajduje się ogród botaniczny, palmiarnia oraz zabytkowy Pałac Opatów, w którym dzisiaj znajduje się muzeum sztuki Nowoczesnej. W pobliżu parku znajduje się również Katedra Oliwska. 

Murale — Zaspa 

Mniej oczywistym wyborem jest spacer po dzielnicy Zaspa. Dane blokowiska zostały zamienione w miejską galerię sztuki. Od kilku lat miejscowi artyści zdobią budynki muralami, zmieniając dotychczasowy charakter dzielnicy. Mieszkańcy dzielnicy organizują spacery, które opowiadają i oprowadzą po szlaku murali. 

Ulica Wajdeloty 

Wrzeszcz to duża i ważna dzielnica gdańska. Niedaleko dworca kolejowego znajduje się urokliwa ulica Wajdeloty, która jest nie tylko zabytkową aleją spacerową, ale również modnym miejscem pełnym kawiarni i roślinnych restauracji. Wśród zabytkowych kamieniczek znajdują się również antykwariaty oraz sklepy slowfashion.