Z wizytą w podkarpackim Czerteżu

Jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących regionów w Polsce. Podkarpacie to piękne widoki, wspaniała kultura oraz cenne zabytki, dzięki którym ściągają tu wycieczki z całego kraju. W gronie tych miejscowości, które przyciągają turystów, od kilku lat zajmuje Czerteż. To zasługa fundacji, która podjęła się prac związanych z renowacją tutejszej cerkwi bojkowskiej. To ciekawy zabytek, który z pewnością zasługuje na uwagę.

Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Drewniana cerkiew w Czerteżu uznawana jest za jedną z najciekawszych świątyń na terenie Pogórza Dynowskiego. Będąc w tym regionie na pewno warto odwiedzić widokowe wieże na Podkarpaciu. Jednak atrakcji turystycznych jest znacznie więcej. Bliskość Sanoka sprawia, że jest to miejscowość dość chętnie odwiedzana przez turystów. Dlaczego?

Czerteż to miejscowość o długiej historii, sięgającej czasów średniowiecza. O tym, jak długą tradycję na tutejsza społeczność grekokatolicka świadczą zarówno zabytkowe nagrobki na miejscowym cmentarzu, jak i dokumenty, w których już w XV wieku wspomina się o istniejącej tu parafii. Cerkiew bojkowska, będąca obecnie najważniejszą atrakcją w miejscowości, powstała w połowie XVIII wieku. Budowano ją w stylu typowym dla Bojków, co oznaczało, że charakterystyczną cechą cerkwi stały się trzy kopuły. Do dziś przetrwała tylko jedna, co jest efektem prac przeprowadzonych tu w połowie XIX wieku. Prace te związane były nie tylko z „usuwaniem” części kopuł, ale też z dobudową zakrystii. Jednocześnie zmienił się charakter cerkiewnego wnętrza, które pozyskało nową polichromię figuralną. Jest ona widoczna do dziś, a chętnych na jej zobaczenie nie brakuje.

Podkarpacie to kraina wyjątkowa, po której można urządzać wspaniałe wycieczki. Cerkwie są tu jedną z najważniejszych atrakcji, a takie zabytki, jak świątynia w Czerteżu już dawno stały się symbolami Podkarpacia.